WALE 2024

Sum­mary

The Work­shop on Al­go­rithms for Learn­ing and Eco­nom­ics (WALE*) brings to­gether re­searchers from academia and industrial research working in the design of algorithms for economics and machine learning. The topics include: mechanism design, auctions design, market design as well as econometrics and statistical inference in the presence of malicious or strategic behaviors. The discussion will involve both the design of novel algorithms as well as computational limitations. There is a tech­ni­cal pro­gram of in­tro­duc­tory talks given by pi­o­neers in dif­fer­ent ar­eas fol­lowed by talks by par­tic­i­pants of the work­shop. In ad­dition, there will be am­ple time for in­for­mal dis­cus­sion and col­lab­o­ra­tion.

*WALE is an invitation-only workshop, and due to unprecedented attendance, we are unable to accommodate any additional invitations.

 

De­tails

WALE stands for Work­shop on Al­go­rithms for Learn­ing and Eco­nom­ics. It was previously organized in 2022 and 2019 and is a suc­ces­sor to the GREAT work­shop or­ga­nized in past years (see GREAT11, GREAT14, GREAT17).

 

It will take place on the beautiful island of Kefalonia which is the largest of the Ionian islands and is accessible by plane. The main conference venue is ARGILE RESORT & SPA.

The workshop will last for 5 days with each day having a different theme. The tentative topics and daily schedule are listed below.

Sched­ule (June 17-21, 2024)

Monday June 17 (Day 1)

Talks Location: Lixouri

02:30 p.m. – 03:00 p.m.: Registration
03:00 p.m. – 04:30 p.m.: Keynote speakers, Session #1
04:30 p.m. – 06:00 p.m.: Keynote speakers, Session #2
06:00 p.m. – 06:30 p.m.: Spotlight Talks

08:30 p.m. – ….. p.m.: Folklore dancing and singing

Tuesday June 18 (Day 2, Organizers: Gabrielle Farina, Lily Xu)

Talks Location: Argile Resort & Spa (Lixouri, Kefalonia)

10:30 a.m. – 12:00 p.m.: Learning & Games Session #1
12:00 p.m. – 01:00 p.m.: Lunch
01:00 p.m. – 02:30 p.m.: Learning & Games Session #2

Wednesday June 19 (Day 3, Organizers: Riccardo Collini Baldeschi, Yuqing Kong)

Talks Location: Argile Resort & Spa (Lixouri, Kefalonia)

10:30 a.m. – 12:00 p.m.: Mechanism Design Session #1
12:00 p.m. – 01:00 p.m.: Lunch
01:00 p.m. – 02:30 p.m.: Mechanism Design Session #2

Thursday June 20 (Day 4, Organizers: Sarah Cen, Kate Donahue, Juba Ziani)

Talks Location: Argile Resort & Spa (Lixouri, Kefalonia)

10:30 a.m. – 12:00 p.m.: Trustworthy AI Session #1
12:00 p.m. – 01:00 p.m.: Lunch
01:00 p.m. – 02:30 p.m.: Trustworthy AI Session #2

Friday June 21 (Day 5, Organizers: Amin Karbasi & Rad Niazadeh)

Talks Location: Argile Resort & Spa (Lixouri, Kefalonia)

10:30 a.m. – 12:00 p.m.: Algorithms & Learning Session #1
12:00 p.m. – 01:00 p.m.: Lunch
01:00 p.m. – 02:30 p.m.: Algorithms & Learning Session #2

Confirmed Participants

Abheek Ghosh (University of Oxford)
Abhishek Shetty (Berkeley)
Aikaterini Mamali (Yale)
Aldo Pacchiano (Boston University)
Alexandros Hollender (Oxford)
Alexandros Lolos (AUEB, Athena RC)
Alkis Kalavasis (Yale University)
Alkmini Sgouritsa (AUEB)
Alon Eden (HUJI)
Amin Karbasi (Yale and Google)
Amin Saberi (Stanford)
Amos Fiat (Tel Aviv University)
Ana-Andreea Stoica (Max Planck Institute for Intelligent Systems)
Andre Wibisono (Yale University)
Andres Cristi (Center for Mathematical Modeling, Universidad de Chile)
Andrew Ilyas (MIT)
Apostolis Tsorvantzis (NTUA / Archimedes AI)
Argyrios Deligkas (Royal Holloway University of London)
Argyris Mouzakis (University of Waterloo)
Aris Filos-Ratsikas (University of Edinburgh)
Arnab Maiti (U Washington)
Artem Tsikiridis (CWI)
Aviv Yaish (HUJI)
Bailey Flanigan (CMU)
Balasubramanian Sivan (Google)
Carmine Ventre (King’s College)
Chara Podimata (MIT)
Charalampos Kokkalis (University of Edinburgh)
Chidozie Onyeze (Cornell)
Christodoulos Santorinaios (AUEB)
Christos Papadimitriou (Columbia)
Christos Tzamos (NKUA, Wisc, Archimedes AI)
Clement Canonne (U Sydney)
Constantine Caramanis (UT Austin, Archimedes)
Costis Daskalakis (MIT)
Dimitris Fotakis (NTUA, Archimedes)
Divyarthi Mohan (Tel Aviv University)
Ekaterina Fedorova (University of Pennsylvania)
Eleni Batziou (University of Liverpool)
Elias Koutsoupias (Oxford)
Emily Ryu (Cornell University)
Eric Zhao (UC Berkeley)
Eric Mazumdar (Caltech)
Eric Xue (Princeton)
Federico Fusco (Sapienza University of Rome)
Gabriele Farina (MIT EECS)
Gautam Kamath (Waterloo)
Georgios Birmpas (University of Liverpool)
Georgios Piliouras (Google DeepMind / SUTD)
Georgy Noarov (Penn)
Giannis Fikioris (Cornell)
Giannis Vlachos (AUEB, Archimedes)
Giorgos Christodoulou (AUT)
Giorgos Stamou (NTUA)
Guido Schaefer (CWI & University of Amsterdam)
Hedyeh Beyhaghi (CMU)
Hoda Heidari (CMU)
Hu Fu (SUFE)
Ilan Cohen (Bar Ilan)
Ilias Diakonikolas (UW Madison)
Inbal Talgam-Cohen (Tel Aviv University)
Ioannis Caragiannis (Aarhus)
Ioannis Panageas (UC Irvine)
Jason Hartline (Northwestern)
Jelena Diakonikolas (UW Madison)
Jess Sorrell (UPenn)
Jinzhao Wu (Yale)
Jon Schneider (Google)
Juba Ziani (Georgia Tech)
Kate Donahue (Cornell)
Katerina Sotiraki (Yale CS)
Kevin Leyton Brown (UBC)
Kira Goldner (Boston University)
Korinna Frangias (Berkeley)
Kostas Zampetakis (University of Warwick)
Lily Xu (Harvard)

Lydia Zakynthinou (Berkeley)
Linda Cai (Princeton)
Mahsa Derakhshan (Northeastern)
Manolis Zampetakis (Yale CS)
Marco Scarsini (Luiss University)
Marina Kontalexi (NTUA)
Matteo Russo (Sapienza University)
Matthew vonAllmen (Northwestern)
Maxwell Fishelson (MIT)
Michal Feldman (Tel Aviv University)
Mihalis Yannakakis (Columbia)
Mingchen Ma (UW Madison)
Moshe Babaioff (HUJI)
Narun Raman (UBC)
Natalia Kotsani (NTUA)
Natalie Collina (UPenn)
Nika Haghtalab (UC Berkeley)
Nikolas Patris (UC Irvine)
Nikos Tsikouras (NKUA, Archimedes)
Nir Rosenfeld (Technion)
Nivasini Ananthakrishnan (Berkeley)
Panagiotis Patsilinakos (NTUA)
Panagiotis Tsamopoulos (AUEB)
Paul Goldberg (Oxford)
Pinyan Lu (Shanghai University of Finance and Economics)
Piotr Krysta (Augusta University, GA, (USA) & University of Liverpool (UK))
Pravesh Kothari (Princeton University)
Rad Niazadeh (U Chicago)
Rahul Savani (Liverpool)
Rashida Hakim (Columbia)
Rebecca Reiffenhäuser (U Amsterdam)
Riccardo Colini Baldeschi (Central Applied Science, Meta)
Rui Yao (MIT)
Ruta Mehta (UIUC)
Sam Taggart (Oberlin)
Sarah Cen (MIT EECS)
Serena Wang (UC Berkeley)
Shiri Ron (Weizmann)
Shuran Zheng (Tsinghua University)
Siddhartha Banerjee (Cornell)
Simina Branzei (Purdue)
Simon Mauras (INRIA)
Sobhan Mohammadpour (MIT)
Sophie Greenwood (Cornell)
Sophie Klumper (CWI)
Stavros Ioannidis (King’s College London)
Stefano Leonardi (Sapienza Università di Roma)
Stratis Skoulakis (EPFL)
Tal Alon (Technion)
Talya Eden (Bar Ilan)
Taylor Lundy (UBC)
Thanasis Lianeas (NTUA)
Themis Gouleakis (NUS)
Themis Melissourgos (Essex)
Thodoris Tsilivis (Boston University)
Thomas Archbold (King’s College London)
Tomer Ezra (Harvard)
Vaggos Chatziafratis (UC Santa Cruz)
Vangelis Markakis (AUEB, Archimedes)
Vardis Kandiros (MIT)
Vasilis Christoforidis (AUTH, Archimedes)
Vasilis Gkatzelis (Drexel)
Vasilis Kontonis (UT Austin)
Vasilis Syrgkanis (Stanford)
Vidya Muthukumar (Georgia Tech)
Vignesh Viswanathan (UMass Amherst)
Vijay Vazirani (UC Irvine)
Vivian Yvonne Nastl (MPI for Intelligent Systems)
Weiqiang Zheng (Yale)
Xintong Wang (Rutgers)
Xinyan Hu (Berkeley)
Xizhi Tan (Drexel)
Yair Zick (UMass Amherst)
Yang Cai (Yale University)
Yeshwanth Cherapanamjeri (MIT)
Yiannis Giannakopoulos (University of Glasgow)
Yifeng Teng (Google)
Yingkai Li (Yale)
Yoav Gal Tzur (TAU)
Yoav Kolombus (Cornell)
Yotam Gafni (Weizmann Institute)
Yuqing Kong (Peking U)
Yuval Dagan (Berkeley)

Organization

Kira Goldner, Natalia Kotsani, Thanasis Lianeas, Chara Podimata, Katerina Sotiraki, Christos Tzamos, Kostas Zampetakis and Manolis Zampetakis

  

 

 

archimedes